Get Adobe Flash player

Eşim Çok Sinirli

Sinirli bir eşe sahip olmak yaşamınızı çekilmez hale getirebilir. Eşim çok sinirli yazımızı okumayı bitirdiğinizde eşinizin öfkesini anlamlandırabilecek ve bununla mücadele etmeyi öğreneceksiniz.

Öncelikle öfkenin insana dair bir duygu olduğunu belirtelim. Başka bir ifadeyle öfke/sinir insan tabiatının bir parçasıdır. Her insan öfkelenir. Önemli olan bu öfkenin kontrol altında tutulabilmesidir. Kontrol altına almak istediğimiz sinir halinin ve öfkeli davranışların nedenini anlamakla işe başlayalım.

Öfke, Sinir

Öfke, Sinir

ÖFKE’NİN NEDENLERİ

1) Fizyolojik/Biyolojik Nedenler

Öfke nöbetlerinin, sebepsiz veya size önemsiz görünen bir şeyden dolayı öfkelenen eşinizin biyolojik temelde bazı sorunları olabilir. Günümüzde birçok davranış biçiminin, davranış bozukluklarının biyolojik temellere dayandığını biliyoruz.

a) Bağımlılık

Bağımlı bir eş, bağımlı olduğu maddeye ihtiyaç halinde öfke davranışı gösterebilir. Nikotin bağımlısı, sigara içen biri uzun süre sigara içmediğinde çok yoğun öfke nöbetlerine girebilir. Bu durumdan kaçınmak için ya onu nikotin bağımlılığından kurtarmalı veya nikotin ihtiyacını karşılamalısınız. Sigara içen çoğu kişide genel sinir halinin olduğu gözünüze çarpmıştır. Nikotin gereksinimi nedeniyle beyin reseptörlerinin tetiklediği davranış değişikliği öfke patlamalarına neden olmaktadır. Bağımlılığı sonlandırmak amacıyla atacağınız adımlar kalıcı bir sükunetin kapılarını açabilir. Günümüzde bağımlılıkların tedavisi için etkili ilaçlar ve sakinleştiriciler bulunmaktadır. Ancak %40′a (bir yıllık maksimum bıraktırma oranı) kadar etkili bu ilaç tedavileri yanında psikolojik destek de kaçınılmazdır.

Eğer sorununuz öfkeyse ve eşiniz bir bağımlıysa öncelikle bu bağımlılık konusuna odaklanmalısınız.

b) Hormonel Sorunlar

Troid, testesteron gibi salgıların olması gerekenden az veya çok salgılanması sonucunda davranış değişiklikleri ortaya çıkabilir. Öfke, bu davranış değişikliklerinin en basit ve yoğunudur. Bu anlamda gerekli tetkikleri yaptırmanız aslında biyolojik temelleri olan öfke sorunuyla mücadelenizde sizi öne geçirecektir.

c) Şeker Hastalığı ve Mental Sorunlar

Davranış farklılığına yol açtığı bilinen hastalıklardan biri de şeker hastalığıdır. Eğer bu yönde bir tanı konmamışsa eşinizle birlikte doktorun yolunu tutmanız gerekiyor. Diğer bir neden ise beyindeki bazı sorunlar olabilir. Bu amaçla tomografi çektirmek ve birkaç doktora sonuçları göstermek faydalı olabilir.

2) Öfkenin Psikolojik Temelleri

Öfkenin psikolojik temellerini belirtmeden önce bunlarla ilgili mutlaka bir uzman yardımı almanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

a) Maddi Sorunlar

Özellikle borcu çok kazancı az kişiler, içlerinde yaşadıkları sıkıntıyı öfke olarak dışa vurabiliyorlar. Maddi konularda elle tutulur, gözle görülür hesap ve plan uğraşına eşinizle birlikte girmeniz onun önünü görüp rahatlamasını sağlayabilir.

b) Geçmişin Pişmanlıkları ve Hayal Kırıklıkları

Geçmişe bağlı yaşayan birçok kişi bu yaşantılar nedeniyle sürekli birilerini suçlamak eğilimindedir. Özellikle akraba ve iş çevresi bu suçlamanın hedefindedir. Yapabileceğiniz en etkili davranış onu bugüne döndürerek yeni ilişkiler kurmasını sağlamaktır. Yeni arkadaşların, yeni bir yaşam biçiminin onun geçmişin izinden yavaş yavaş çıkmasına yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Unutmayın ki geçmişin gölgesi uzun ve koyudur.

c) Davranış Bozuklukları

Öfke nöbetleri, sinirli bir eş, bir psikolojik rahatsızlığın, başka bir davranış bozukluğunun habercisi ya da sonucu olabilir. Manik-depresif, obsesif bozukluklar en sık görülenleridir. Bu konuda mutlaka iyi bir psikaytrdan destek almalısınız.

d) Stresli İş ve/veya Ev Yaşamı

Stresli bir yaşam insan psikolojisini bozar, yaşamını kısaltır, hastalıklara davetiye çıkarır. Rahatlamak amacıyla birlikte girişeceğiniz huzur verici meşguliyetler işe yarayacaktır.

ÖFKE KONTROLÜ

Öfkenin nedenini anladıktan sonra sıra geldi onu kontrol etmeye. Dün Trabzonspor ile Kasımpaşa’nın maçını izlerken Şenol Güneş’in bir hareketi dikkatimi çekti. Trabzonspor gol yediğinde yüksek bir öfke patlaması yaşamak üzereydi ki birden yedek kulübesine yönelip su şişesini kavradı. Sonra bu sudan birkaç yudum aldı. Böylece anlık öfkenin esiri olmaktan kurtulmuş oldu. O an Şenol Güneş’in bu konuda bir uzmandan yardım aldığını apaçık görebildim. Öfkenin doğal bir duygu olduğundan bahsetmiştim. Ancak onun davranışa dönüşümü bizleri rahatsız etmekte. Eğer öfkenin dışavurumunu farklı davranış biçimleriyle ifade etmeyi alışkanlık haline getirirsek, bu istenmeyen davranışların sonuçlarından da kolayca kaçınabiliriz. Örneğin su içmek, nefes kontrolü yapmak, 10′dan geriye saymak…

Öfke kontrolünde, davranış değişikliğini destekleyecek veya ona öncül olacak önemli bir yöntem ise ilaç tedavisidir. Özellikle yan etkisi az, uyku/uyuşukluk haline neden olmayan, anti-depresan olarak kullanılan kimi ilaçlar öfke gibi şiddetli duyguların kafese alınmasını sağlayabiliyor. Bu anlamda mutlaka bir uzmandan destek almanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Öfke doğal, insani bir duygudur. Bizi rahatsız eden onun dışavurumu ve davranışlardır. Öfkenin nedenini anladıktan sonra onu dizginlemek ve öfke davranışlarını değiştirip bunu alışkanlık haline getirmek en doğru çözümdür. Şiddetten uzaklaşmak ve toplum sağlığı bu şekilde garanti altına alınabilir. Kendiniz ve sevdikleriniz için şimdiden doğru adımı atın. Onu anlayın ve birlikte çözüm üretin.

Yenigelinlik.com Editörü

Barış Yeşilçimen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Son Yorumlar

Sayfalar

Gelinlik | Gelinlik Modelleri | Moda

Copyright © 2014. Yeni Gelinlik - Hakları mahfuzdur.